29.09 sobota

MCK Bydgoszcz

12:00 Przeźrocza dzieciom

pokaz slajdów i filmów animowanych: „Basia” oraz „Piesek w kratkę”

partner pokazu: księgarnia „Skrzynka na bajki”

 

15:00 Polskie nagrody festiwalowe – filmy fabularne

Magma” reż. Paweł Maślona film fabularny 31min. 2013

„Magma” to z pewnością najlepszy krótki metraż, który przed głośnym „Atakiem paniki” (2017) nakręcił Paweł Maślona, „Magma” to również najlepsza rola w krótkim metrażu Łukasza Silmlata, który wciela się w przeciętnego pracownika sklepu meblowego. Pierwsze wrażenie jest takie, że niewiele się w tym filmie dzieje, jednak z każdą minutą czujemy coraz bardziej, że coś w tej układance nie pasuje a życie głównego to tylko gra pozorów. Poruszający, skromny film, obsypany nagrodami i w kraju i za granicą (min. Toruń, Gdynia, Konin, Praga, Cambridge, Palm Springs, Poczdam), w mistrzowskiej formie pokazujący kryzys człowieka, jego alienację w środowisku zawodowym i rodzinnym.

nagrody m.in.:

Palm Springs (Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda dla najlepszego studenckiego filmu fabularnego

Gdynia  – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – Nagroda im. Lucjana Bokińca za najlepszy film w Konkursie Młodego Kina

za „niestereotypowe i przejmujące ukazanie kryzysu współczesnego człowieka w trudnej i wymagającej formie czarnej komedii”

Poitiers (Festival International des Ecoles de Cinema)-Nagroda „Odkrycie francuskiej krytyki”

 

Atlas” reż. Maciej Kawalski film fabularny 28min. 2017

Co zrobić gdy cały świat wali się nam na głowę dosłownie i w przenośni? Przed takim dylematem stają w pewnym momencie bohaterowie najnowszego filmu Macieja Kawalskiego: pracownicy i chorzy szpitala psychiatrycznego, do którego trafia dziwny pacjent. „Nowy” jest przypadkiem wyjątkowym, nawet jak na miejsce, w którym się zjawia: spędzając całe dnie w pozycji mitologicznego Atlasa, prowokuje lawinę sprzecznych hipotez co do przyczyny swojej choroby… Napięcie rośnie do samego końca, w finale otrzymujemy aktorski popis pary Tomasz Kot – Marian Opania (w roli ordynatora). W pełni zasłużony Srebrny Lajkonik, przyznany na 58 Krakowskim Festiwalu Filmowym dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego za „trafną, komediową próbę spuentowania szaleństwa współczesnego świata”.

 

 

nagrody:

Nowogard (Festiwal Filmu – Malarstwa – Muzyki „Lato z Muzami”) Wyróżnienie za „zbudowanie wyjątkowego i kompletnego świata filmowego, w którym na szczególne wyróżnienie zasługuje spójność formy i treści oraz dramaturgiczna konstrukcja”

Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski) Srebrny Lajkonik dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego za „trafną, komediową próbę spuentowania szaleństwa współczesnego świata”

Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”) Nagroda Canal+ dla najlepszej fabuły; za „przewrotną i ujmującą definicję szaleństwa”

 

Users” reż. Jakub Piątek film fabularny, 29 min. 2018

spotkanie autorskie po pokazie: Jakub Piątek

Jakub Piątek

Jeśli wydaje Wam się, że wiecie na czym polega flirt w sieci i do czego może doprowadzić przypadkowe spotkanie otwartych na wszystko: młodej kobiety i młodego mężczyzny – koniecznie obejrzyjcie najnowszy film Jakuba Piątka. Trzyma w napięciu niczym rasowy thriller mimo, że dwójka głównych bohaterów w zasadzie nie opuszcza swoich pokojów. Mówienie o zagrożeniu internetem, wolności lub jej braku w sieci, w dzisiejszych czasach jest już truizmem, ale „Users” pokazuje to zjawisko w niezwykle wyostrzony i jednocześnie atrakcyjny dla widza sposób. Zwracamy uwagę na dwójkę młodych aktorów: Maję Pankiewicz i Dobromira Dymeckiego. Będzie o ich głośno! Ten film to prawdziwy psychologiczny rollercoaster w naszym tegorocznym zestawie krótkich fabuł.

 

 

Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy – Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych) -wyróżnienie

 

17:00 „Don Juan” reż. Jerzy Śladkowski, film dokumentalny, 92 min

spotkanie autorskie po pokazie: Jerzy Śladkowski – reżyser filmu, Jakub Śladkowski – montażysta

Rosja, Niżny Nowogród. Bohaterem filmu jest 22 – letni wycofany, niedojrzały społecznie, nieśmiały i nieporadny Oleg, student ekonomii. Ma objawy zespołu Aspergera i nie do końca dorósł jeszcze do roli mężczyzny. Jednak bardzo poszukuje akceptacji i miłości. Dominująca, neurotyczna i histeryczna matka Marina za wszelką cenę chce wyrwać syna z życiowego letargu i różnymi metodami próbuje otworzyć go na świat. Przede wszystkim jednak usiłuje znaleźć mu dziewczynę. Wymyśla niecodzienne terapie, aż w końcu znajduje teatralną grupę przygotowującą kostiumową wersję spektaklu „Don Juan”, w którym Oleg ma zagrać tytułową rolę. Kontrast pomiędzy romantycznym stylem bycia legendarnego francuskiego libertyna a niedostatkami w osobowości Olega okazuje się tak wyraźny i silny, że prowadzona w ten sposób terapia nabiera ironicznego, wręcz satyrycznego wyrazu.

nagrody:

Amsterdam (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA)-Nagroda Główna

Göteborg (Göteborg Film Festival)-Dragon Award dla najlepszego skandynawskiego filmu dokumentalnego

Guldbagge (Nagroda Szwedzkiej Akademii Filmowej) – nominacja w kategorii: Najlepszy film dokumentalny

 

19:00 Krótkie filmy zostają na dłużej

„Chrystus narodu” reż. Ewa Drzewicka, film animowany, 9 min

Życie w Krakowie toczy się powoli. Gołębie latają, a pani z obwarzankami czeka na głodnych turystów. Nad bezpieczeństwem miasta czuwa On, jednak zagrożenie wisi w powietrzu .

 

„Krzyżoki” reż. Anna Gawlita, film dokumentalny, 20 min

Mimo że we wsi nie ma już prawie ani jednego konia, co roku w Niedzielę Wielkanocną, na śląskiej wsi 30 koni rusza w wielogodzinną podróż, aby objechać granice pól wokół wsi. Podczas 35 – kilometrowej trasy modlą się, śpiewają nabożne pieśni. W czasie postojów odpoczywają, jedzą i piją wódkę. Stan zmęczenia i upojenia alkoholowego miesza się ze stanem uniesienia religijnego. Sacrum i profanum.

 

„Heimat” reż. Emi Buchwald, film fabularny, 25 min

PRZEŹROCZA bardzo polubiły Justynę Wasilewską: po „Sercu miłości” i „Najpiękniejszych fajerwerkach ever” wybraliśmy kolejny świetny film z jej udziałem: „Heimat”. Tytułowy dom to świat pewnej pięcioosobowej rodziny, która poprzez zdarzenie kryminalne (pobicie ojca przez ich sąsiada), zaczyna odkrywać i uświadamiać sobie jak poplątane i skomplikowane są wiążące ich relacje oraz jak wiele poprzestawiać w życiu może fakt, że w pewnym momencie dzieci zaczynają ten dom opuszczać, rodzice zostają i nic już nie wróci na swoje dawne tory… W całej rozciągłości przychylamy się do werdyktu dziennikarzy, którzy na tegorocznym festiwalu Młodzi i Film przyznali obrazowi Emi Buchwald swoją nagrodę za „błyskotliwe wykorzystanie absurdalnej codzienności do stworzenia portretu rodziny w całej jej ekwilibrystycznej złożoności, z czułością i świeżością jej grzechów. I za puste miejsce po tapczanie i dzieciństwie w rodzinnym domu”

nagrody m.in:

Warszawa (Festiwal Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle”)-Nagroda dla najlepszej etiudy fabularnej

Lizbona – Sintra (Lisbona & Sintra Film Festival „LEFFEST”)-Nagroda w konkursie filmów szkolnych

Poznań (Short Waves Festival)-II Nagroda w Konkursie Polskim

Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”)-Nagroda Dziennikarzy

Spotkanie autorskie po pokazie: Anna Gawlita i Tomasz Wolski

 

20:30 Marta Prus – nagroda „Otwarte oko”

„Siedem kobiet w różnym wieku” reż. Krzysztof Kieślowski,  film dokumentalny, 15 min

Mistrz polskiego dokumentu przedstawia tańczące w różnym wieku kobiety, od małego dziecka po najstarszą z nich – nauczycielkę baletu. Pozornie jest to siedem biografii, w rzeczywistości analiza jednego biologicznego losu, jednej określonej egzystencji, zawieszonej między młodzieńczymi nadziejami a przedwczesną rezygnacją.

„Over the limit” reż. Marta Prus, film dokumentalny, 74 min

spotkanie autorskie po pokazie: Marta Prus

20-letnia Rosjanka Margarita Mamun trenuje gimnastykę artystyczną. W przygotowaniach do olimpiady w Rio de Janeiro pomagają jej dwie trenerki, reprezentujące różne podejścia do sportowego sukcesu i wchodzące z bohaterką w odmienne relacje. Film w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki.

nagrody m.in.:

Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski)-Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu dokumentalnego  za „film głęboko i sugestywnie wprowadzający widza w świat dramatycznych wyborów sportsmenki i artystki”

za „zdecydowany i spójny pełnometrażowy debiut, który ukazuje złożone i napięte relacje pomiędzy trzema bohaterkami, balansującymi na granicy własnej wytrzymałości. Zrealizowany z wyjątkową wrażliwością film opowiada o trudnych, osobistych wyborach i niezwykle wysokiej cenie za sukces”

Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy)-Nagroda Publiczności

Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) – Złote Grono w Konkursie Filmów Dokumentalnych

Luksemburg (LuxFilm Festival) – Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego

Zagrzeb (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „ZagrebDox”)-  Nagroda „Little Stamp” dla najlepszego filmu młodego dokumentalisty

Comments are closed.