28.09 piątek

MCK Bydgoszcz

16:45 Marcin Gładych, wspomnienie

„Hakerzy wolności” reż. Marcin Gładych, fabularyzowany film dokumentalny, 30 min

Bohaterami filmu są członkowie toruńskiej grupy opozycjonistów, którzy w połowie lat 80-tych dokonali rzeczy niezwykłej: podpięli się pod rządową telewizję i skutecznie zakłócali jej sygnał. Emitowane napisy np. „Dość podwyżek cen, kłamstw, represji”, „Bojkot wyborów naszym obowiązkiem” przesuwały się po ekranach telewizorów, w tym czasie widzowie równolegle oglądali zwykły program.

Jak mówi w filmie Profesor Jan Hanasz, jeden z głównych organizatorów akcji: „Wprawdzie stan wojenny został już formalnie zakończony, ale jego skutki ciągle jeszcze działały i odczuwane były przez społeczeństwo. Trzeba było zrobić coś co poruszy to społeczeństwo. Nie wystarczy przekonywać przekonanych, trzeba trafić do szerszego grona społeczeństwa, a jedynym medium, które rzeczywiście było już wtedy powszechnie używane była właśnie telewizja”. Po zakończeniu jednego z programów skierowanego do mieszkańców Rubinkowa, Hanasz został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W trakcie śledztwa odmówił składania zeznań, skazano go na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu. Dodatkowo został wyrzucony z pracy. Sprawa nabrała rozgłosu, dotarła do krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

Pozostali uczestnicy, bohaterowie Solidarności wspominają jak się przygotowywali do przeprowadzenia akcji, mówią o sprzęcie, jakim dysponowali, popełnionych błędach, oraz motywacjach, którymi było obalenie systemu i wprowadzenie w Polsce demokracji.

Film dedykowany jest twórcom niezależnych mediów w PRL, choć biorąc pod uwagę dzisiejszą rzeczywistość – może być również przyczynkiem do przemyśleń nt. wolności, pluralizmu i sytuacji mediów w dzisiejszej Polsce.

„Smugi” reż. Adam Fisz, Marcin Gładych, film dokumentalny, 33 min

„Smugi” opowiadają historię znanej toruńskiej, wielopokoleniowej rodziny Smużnych, których życie obraca się wokół sztuki i której wszyscy członkowie mają ze sztuką coś wspólnego. Głowa rodziny – Wiesław – to profesor sztuk plastycznych i wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, jego żona – aktorka teatrów lalkowych, synowie Dominik (rzeźbiarz, performer) i Radek (aktor) oraz najmłodsze pokolenie wnuków, które również od najmłodszych lat rozwija swoje zainteresowania przez zabawę ze sztuką, kontakt z muzyką, malarstwo.

Sami twórcy mówili, że „Smugi” to nie tylko portret artystycznej rodziny, ale również swoisty manifest wyznawanej przez jej członków filozofii,  zgodnie z którą „warto w  życiu kierować się własnymi wyborami, być sobą i robić swoje, a nie poruszać się wyłącznie w wytyczonych ramach i po utartych szlakach”.

partner pokazu: festiwal Tofifest

 

18:15 Magdalena Wichrowska, premiera książki „Bydgoszcz Movie”

Wydawnictwo Naukowe Grado

spotkanie autorskie, kawiarnia Szpulka

BYDGOSZCZ MOVIE to zbiór kilkunastu wywiadów z reprezentantkami i reprezentantami życia filmowego Bydgoszczy – twórcami, badaczami i animatorami. Z tych rozmów wyłania się portret miasta o interesującej filmowej historii i ludzi, którzy otwierają nową kartę tej opowieści. Dużo się na stronach tej książki dzieje, ale też dużo marzy i wspomina. Duchologiczna i kinofilska wyprawa w głąb Bydgoszczy ma charakter osobisty i anegdotyczny.

Są pocałunki w ciemnych kątach Pomorzanina i składki na wspólny bilet. Kino Wolność, Bałtyk, Polonia, Orzeł, Gryf na Śniadeckich, kino samochodowe, letnie w Myślęcinku i „budki” na Dworcowej, które przypominają darkroomy. Filmowe bezdroża i szerokie asfaltówki. Zabijanie nudy i wymarzone wakacje z kinem objazdowym. Niedaleko  Mulholland Drive z Davidem Lynchem. Na drogę szwedzka lektura, a na miejscu VHS ze Stadionu Chemika. Zawsze w doborowym towarzystwie: Poli Negri, księżniczek Disneya i Bruce’a Lee. James Bond jest mało ekscytujący, a musicale okropne! Horror w bydgoskiej scenerii zdarzył się, choć szyje kinomanów nie pogryzły wcale wampiry. Titanic w wersji męsko-męskiej z barką na Brdzie, storyboardy do Gwiezdnych wojen z bydgoskim rodowodem, last but not least – studnia życzeń w Orle i niespodzianka w Pałacu Młodzieży. Jedna scena i wbijający w fotel finał.

Magdalena Wichrowska – filmoznawczyni, filozofka i dziennikarka, kierowniczka Zakładu Kultury Audiowizualnej przy Katedrze Przemysłów Kreatywnych WSG w Bydgoszczy, autorka książek Szukając prawdy. Problem poetyki w polskim filmie dokumentalnym po roku 1989, Toruń. Miasto kobiet oraz programu edukacji filmowej Movie Mówi Project

 

19:00 Nowe filmy bydgoskie:

„Sen Leocadii” reż. Krzysztof Nowicki, film dokumentalny, 18 min

Centrum Barcelony, jedna z głównych ulic handlowych i mały sklepik z płytami winylowymi oraz prowadząca go od zawsze Leocadia. Ten film to krótka historia długiego życia tytułowej bohaterki, w którym najważniejsza była rodzina, muzyka i przyjaciele. To również piękny dowód jak mocno nasze życie potrafi związać się z konkretnym miejscem i sztuką.

„Między brzegami”, realizacja: Jarosław Piskozub, Mikołaj Bielawski,  film dokumentalny, 14 min.

Bohaterem filmu jest starszy mężczyzna, który na krańcu cywilizacji prowadzi życie wytyczone powtarzalnym rytmem codziennych zdarzeń oraz mozolnie dąży do realizacji wyznaczonego sobie zadania.

 

„Nieoczekiwane” reż. Mateusz Buława, film dokumentalny, 9 min.

Na początku widoczne są tylko biało-czarne plamy. Jest duszno i niepewnie, kontrastowe światło wyróżnia cienie układające się w coś. Cienie układają się w kogoś – tworzy się kształt.

 

„Tama” reż. Natalia Koniarz, Stanisław Cuske, film dokumentalny,  27 min.

spotkanie autorskie po pokazie

Natalia Koniarz i Stanisław Cuske

Syn zabiera w podróż ojca, z którym przed laty zerwał kontakt. Jadą do górskiej samotni, miejsca, w którym kiedyś zbudowali leśniczówkę. W otoczeniu surowej przyrody wspólnie stawiają czoła własnym słabościom. Ojciec podejmuje kolejną próbę odbudowania relacji z synem. Syn buduje na potoku tamę, wspólna praca staje się pretekstem do podjęcia rozmowy.

nagroda:

Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”) – Nagroda za krótkometrażowy film dokumentalny  za „wnikliwy portret relacji ojca z synem , której widz staje się intymnym świadkiem”

spotkanie autorskie z twórcami po seansie

 

20:30 Premiera bydgoska

„Urosłam kiedy spałaś” reż. Marcin Sauter, film dokumentalny, 49 minspotkanie autorskie po pokazie – Marcin Sauter

Karalina uczy się i pracuje w Polsce. Jest emigrantką z Białorusi. Z jej klasy szkoły muzycznej w Mińsku w kraju pozostała jedna osoba. Wszyscy wyemigrowali. Z Białorusi ucieka cała młoda inteligencja. Film opowiada o losie emigrantów. Ich tęsknocie za krajem, rodziną i przyjaciółmi.

 

Comments are closed.