Przeźrocza – kino mistrzów w Stomilu

„MAKLAKIEWICZ, HIMILSBACH i NIEMCZYK NA EKRANIE W FABRYCE STOMIL” zwiedzenie fabryki i projekcja filmów z projektora analogowego. Projekcja w fabryce Stomil to wydarzenie specjalne realizowane pod szyldem Przeźroczy w ramach cyklu Gazety Wyborczej i MCK – Przemysłowa Historia Bydgoszczy.
✅ Przeźrocza Festiwal Filmowy łączy analogową przeszłość z cyfrową przyszłością, przedstawia nowe nurty w polskim kinie jednocześnie silnie odwołując się do filmowych tradycji. ✅ Pokaz w Stomilu to właśnie próba powrotu do klasyki polskiej kinematografii. Program wydarzenia: ✅ 18:00-19:00 – zwiedzenie fabryki Stomil ✅ 19:00 – projekcja dwóch filmów z klasyki polskiej kinematografii na przenośnym projektorze analogowym Pana Kazimierza Baszczyńskiego 📽„Happy End” reż. Marcel Łoziński, film dokumentalny czas trwania: 16 min Pierwszy znany film mistrza polskiego dokumentu Marcela Łozińskiego. Film demaskuje postawy ludzkie zdeformowane przez demoralizujący system. Zebranie zakładowe podejmuje decyzję o zwolnieniu młodego inżyniera, który staje się kozłem ofiarnym niezrealizowanego w terminie planu. Czy mimo to film skończy się jednak happy endem? 📽„Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” reż. Jerzy Gruza, film fabularny scenariusz: Jan Himilsbach czas trwania 54 min Po wyjściu z więzienia robotnik Karolak (Zdzisław Maklakiewicz) niechętnie podejmuje jakiekolwiek zajęcie poza piciem piwa w pobliskiej pijalni. Grupie robotników pracę proponuje dyrektor fabryki (Leon Niemczyk). Obsada m. in: Zdzisław Maklakiewicz – robotnik Karolak Leon Niemczyk – Piątek, kierownik zakładu Olgierd Łukaszewicz – Kazimierz, przewodniczący rady zakładowej Jerzy Stuhr (głos: Stefan Friedmann) – robotnik Antoni Konarek (głos: Jan Himilsbach) – Stefan, robotnik „45-latek wyglądający na 60-latka” ✅Wstęp na wydarzenie wolny

„ANDRZEJ WAJDA 40/90” – otwarcie wystawy 22.09 WiMBP w Bydgoszczy

22.09 godz. 18:00 „ANDRZEJ WAJDA 40/90” – otwarcie wystawy plenerowej
dziedziniec WiM Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy
prelekcja: prof. Piotr Zwierzchowski
wystawa czynna od 22.09 do 12.10

organizatorzy wystawy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa

prezentacja wystawy: Stowarzyszenie Koloroffon, WiM Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy

9 października to data pierwszej rocznicy śmierci Andrzeja Wajdy. W tym czasie wystawa „Andrzej Wajda 40/90” będzie cały czas prezentowana w Bydgoszczy. Tytuł wystawy nawiązuje do 40 filmów fabularnych, które zrealizował reżyser. Wystawa prezentuje filmografię w porządku chronologicznym: od „Pokolenia” czyli debiutu z 1954 roku aż do „Powidoków” – najnowszego filmu o Władysławie Strzemińskim. Na planszach wystawy oprócz fotosów, werków i plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów.